Thursday, May 28, 2009

The Yummiest, Easiest and Expensive Dinner I Feed the Family

[I don't know why I have an obsession with food this week but please bear with me!]

We are going the easy route this week for dinner. I have been having some problems with the ol' joints again, so anything the kids can make or I don't have to stand too long to prepare is being whipped together.

Last night we had a house favorite. It is a splurge to make this meal because the ingredients aren't cheap, but we like to have it every once and a while.

Curious?

We love homemade French Dip Sandwiches with fruit salad and veggies on the side. Silly, huh? The thing about this meal is that sliced deli roast beef is incredibly expensive. $10.00 /lb here. Plus the swiss cheese costs $3.00 /for a 1/2 lb and a premade fruit salad is $12.00 [it is just not cost effective to make this, believe me - Cantaloupes and Honeydews are $3.00/ea] Beef broth is $1.00/can [2 cans], subrolls are $3.00 and the veggies are always in the house, so I don't count them in the price.

So, total? $30.00 and when divided by 4? That is $7.50 per person. Tadpoles you know how cheap I am - but this meal is just so darn good and easy. And healthy! [I will justify that $7.50 somehow, you know I will! :D]

To make the sandwiches:

  1. Preheat oven to HI broil.
  2. Slice 4 sub rolls and place on a cookie sheet covered in tinfoil.
  3. Lay 2 slices of cheese on each sub roll. Set aside.
  4. On stovetop pour 2 cans of beef broth in pot. Place in slices of roast beef. Heat on medium.
  5. When roast beef is heated through [5 mins, max] place subrolls in oven and watch as swiss cheese melts, bubbles slightly and the edges lightly toast.
  6. Remove. Using tongs place equal portions of roast beef on each sub. Cut in half. Serve with a ramiken of the beef broth for dipping.

That easy! And seriously? These are so good.

Now, could I please have suggestions for tonight's dinner? :D

3 comments:

Waiter Extraordinaire said...

I like that meal you cooked. Tonight just have pasta.

Gail said...

Sounds yummy, for sure!

Yvo said...

Not bad. I'm terrible at trying to calculate how much a meal cost and I only have one person!
BTW, that is pretty expensive - roast beef (my fave) is always the most expensive deli meat, but it's only $7.99/lb usually... or maybe that's the only price I can bear. I've seen it for more but I ignore it and don't buy it then (I really don't need to eat that much meat anymore)