Friday, August 7, 2009

KFC's $10 Meal Challenge

I was surfing my blog roll yesterday and Antiquity Oaks has a great post about the stupidity that is KFC's commercial touting their $10 meal challenge. Have y'all seen this? It isn't played in our area anymore but I remember when it was I [and Pooldad] would scoff [okay, yell] at the TV because KFC's assertation was that a family of four couldn't cook a meal for less then their delicious dinner of 7 pieces of chicken, 4 biscuits and mashed potatoes and gravy [$10.00 plus tax]. HA! I am going to make that exact meal tomorrow for less then $10, but for now I want to post the TWO meals I made earlier this week for $10. [KFC didn't say you had to make the chicken meal, just any homemade meal for $10.]
~
The first night was chili con carne, with shredded cheese, sour cream and diced onion over rice with homemade corn muffins.

The second night we made nachos. White corn tortilla chips with chili, cheese, diced onion, lettuce, tomato and sour cream. [sorry, no pic'] None of the family likes guacamole so it isn't on there, but that would add to the price a bit.
~
Here is the breakdown of my grocery list:

Hamburger was .99 lb [family pack when you purchase more than 5 lbs.] 1 lb - .99 cents
Kidney beans - .75/1 lb bag
1 large can of Diced tomatoes - .99 cents
Chili seasoning - I had to estimate this but I used chili powder, paprika, pepper, salt and garlic - and I buy bulk spices so I am guessing around .50 cents worth of spice.
Rice - 2 cups - .25 cents
Corn muffin mix made with egg/milk - .75 cents [.50 cents/.10 cents/.15 cents]
Sour cream [1/2 container] .50 cents [on sale for $1.00]
Onion - [1/2 of a large onion] .55 cents
Tomato - free from the garden [our parents]
Lettuce - free from the garden
Shredded cheese - $1.50
White corn tortilla chips - $2.00
~
That totals $8.78 plus tax of 8% = $9.55. HA! I would've put fresh tomatoes in the chili but we didn't pick those up from Mom until the next day when we had the nachos.
~
So, KFC can kiss my behind, because I can make not one, but two dinners for less then $10 and not only are they cheap, but they are incredibly easy. In fact the nachos [since the chili is prepared the day before] take less time and energy then getting into our car and driving to KFC to purchase their food.
~
And if anyone considers it cheating that I used free food from the garden then add in the price of buying those two ingredients and I still had two meals each costing less then $10.00, right?
~
Thanks Antiquity Oaks for your inspiration and y'all should go over and enter her contest to teach someone to cook. I, alas, cannot enter because I have no one to teach to cook. The kids and Pooldad already know how and my neighbors are amazing cooks who share their delicious food all the time. But y'all go over and win some of her wonderful facial scrub, 'kay?

4 comments:

Rudee said...

Can't recall the last time I had the opportunity to partake of KFC's rubbery chicken. Blech.

It's easy to make inexpensive meals. I did it last night with BLTs and a giant fresh salad. No hormonal corporate raised chicken for me.

Great post Skippy. Oh how I wish I had enough of my Creamsicle yarn to go around. Alas, it is one of a kind with only enough (I hope) to make my tank. So sad.

Waiter Extraordinaire said...

Everytime I think of getting KFC I change my mind for some reason.

Yvo said...

I hate that commercial too. Now I'm not going to lie, I eat at KFC once in a while (used to be more, because I felt at least it was whole chicken pieces versus what you get at other fast food places, but now I don't get out that way and just don't care to) and BF eats there a LOT lately, and I still contend him eating a fried chicken breast from there is healthier than eating nuggets or burgers from McDonald's. Anyway, I hate that commercial because they are lying and skewing the facts. The kids go around picking up the ingredients including a bag of flour - you do NOT need an entire bag of flour to make that meal!!! So that always bothered me that htey were blatantly pushing their agenda by lying. If they were at least truthful and it was cheaper to buy from them... fine.

***At Dunkin' Donuts, they have or had this breakfast thing that was basically an English muffin, a scrambled egg, and a slice of American cheese for 99c. I calculated out the cost and for me to make it at home - INGREDIENTS ALONE - cost more than what they were charging, and that didn't include energy expended, waking up a little earlier, water to wash the dishes, etc. I know THEIR cost is lower than what they charge, due to buying in super-bulk, but from a consumer perspective, it would actually be worth it to buy their breakfast, if that's the sort of thing you like eating. I didn't buy it from them, nor would I, but I always thought that was an interesting little tidbit that they actually were cheaper than homemade for that one item.

Gail said...

I can't afford KFC! Your meals look and sound wonderful.